Styl odstavce ve Wordu 2010

V předchozích kapitolách jsme se naučili text upravovat. Odborně řečeno formátovat. Víme, jak upravovat typ písma, jeho řez, velikost, odsazení a zarovnání odstavce. Umíme už pokročilé formátování, jako vytváření ohraničení textu, záhlaví a zápatí. To všechno už známe a také už víme, kolik času trvá vytvořit formát textu. Styl je nástroj, který nám ušetří práci a čas při formátování textu. Styl je vlastně hotový formát, na který stačí kliknout, a odstavec se zformátuje podle formátu stylu. Word 2010 nabízí mnoho již předpřipravených stylů. Najdeme je zde:

  1. Klikneme na kartu Domů.
  2. V levé části pásu karet najdeme oddíl Styly.
Styly ve word 2010

Použití stylů ve Wordu 2010 je velmi jednoduché. My si teď ukážeme použití stylu na odstavec. Jen pro připomenutí. Odstavec je text ukončený klávesou Enter:

  1. Do odstavce vložíme textový kurzor nebo si ho označíme.
  2. V oddíle Odstavec si kliknutím zvolíme styl třeba Nadpis 1.
Změna stylu odstavce word 2010

Takto jednoduše můžeme podle potřeby styly ve Wordu 2010 upravovat. Je to díky tomu, že word 2010 nabízí už mnoho předpřipravených stylů na které stačí jenom kliknou a tím je použít. Styl Nadpis 1 bude vypadat takto:

Word 2010 - pužití stylů

Word nabízí mnoho druhů stylů, ale zároveň nám umožňuje vytvářet vlastní styly. Vlastní styl vytvoříme tak, že klikneme na symbol šipečky v pravém dolním rohu oddílu Styly:

Vytvoření nového stylu word 2010

Jakmile klikneme na tuto šipku, tak se nám zobrazí okno Styly. V levém dolním rohu tohoto okna klikneme na ikonku Nový styl:

nový styl

Tím se otevře okno Vytvořit nový styl podle formátování:

formátování stylů Word 2010

Zde je možné si vytvořit svůj vlastní styl. Nejdůležitější je dát novému stylu název. Ten vyplníme v horní části okna v oddíle Vlastnosti. Pak v oddíle Formátování můžeme vytvořit samotný odstavec. Nakonec stačí kliknout na tlačítko OK a nový styl tak uložit.

Ve Wordu 2010 můžeme vytvořit styl jiným částem textu než je jenom odstavec. Styl můžeme vytvořit pro znak, tabulku nebo seznam. Nabídku si zobrazíme kliknutím na šipku v pravo:

styl tabulky a seznamu

Styly mají jednu obrovsku výhodu. Jakmile třeba u odstavce změníme jeho styl, tak se nám automaticky upraví všechny odstavce v textu u kterých byl tento styl použitý. Vyhneme se tím pak pracnému ručnímu formátování každého odstavce vzlášť. A to už stojí za naši pozornost.

Nabídka odkazů věnujících se Wordu

© Fotis Fotopulos, 2011

Obrázky © Fotis Fotopulos, 2011

Všechna práva vyhrazena. Žádná část této publikace se nesmí reprodukovat, ukládat do informačních systémů či rozšiřovat jakýmkoliv způsobem, ať již polygraficky, fotografickou reprodukcí, elektronicky, audio a video cestou, ani jinými prostředky bez písemného souhlasu majitele práv.

Úvod
Zajímavé odkazy
Půjčky